Čo bolo...
akcie, ktoré sme zažili

TÁBOR 2017 ROKFORT

Etapovka ,,Oslobodenie Dobbyho,, 17.6.2017

Záverečná etapovka tohto roka sa konala v klubovni a na skautskom ihrisku. Účasť bola malá, počasie ráno tiež vyzeralo všelijako ale nakoniec nám vôbec nepršalo a úspešne sme ukončili tohtoročné etapovky. Všetko začalo listom od štiavnických skautov, ktorý našli triediaci klobúk. Nemohli však nájsť hop-šup prášok a bez neho sa do areálu, kde sa konajú záverečné skúšky na Rokforte nedostane nikto. Škriatok Dobby im mohol pomôcť získať hop-šup prášok no museli ho najskôr oslobodiť od Malfoyovcov. Nebolo to jednoduché, družiny získavali kusy oblečenia, museli preukázať znalosť v čarodejníckom svete a namiesto Dobbyho dať Malfoyovcom iného škriatka. Všetkým družinám sa to podarilo a tak sa na tábore môžeme premiestniť do areálu, kde sa konajú záverečné skúšky. Tie už budú plniť vo fakultách, keďže v Štiavnici našli aj triediaci klobúk.

Sovičky a Jašteričky na Zobore

Družina Jašteričiek a Sovičiek využila pekné počasie a vybrali sa na družinovú výpravu.  

Etapovka Zachráň Rokfortskú kuchyňu 6.5.2017

V sobotu sme mali vĺčackú oddielovku na Zagardi. Išli sme na metlách (bicykloch) a potom sme družinovo kuchtili rôzne špeciality ako napríklad bohatú omeletu, Gordon Blue či nutelové palacinky. Okrem toho, že sme si na nich výborne pochutili, sme zároveň zachránili Rokfortskú kuchyňu a to celkom bez kúziel! Bol to veĺmi príjemný čas a už teraz sa tešíme na budúci rok. 

Dobývanie Severného pólu marec 2017

Zborová akcia nás čakala tento rok v Kolíňanoch. Účasť bola hojná a tá tiež dotvárala atmosféru víkendu. Nemôžeme však zabudnúť na skvelý program, ktorý čakal na expedičné tímy. Predstavenie tímov, hra Quo Vadis, prednáška ako sa správať na severnom póle a čo robiť ak stretnete ľadového medveďa sme absolvovali piatok. V sobotu ráno po získaní odtlačkov vyrazili tímy na expedičnú výpravu. Po výdatnom obede všetkých čakali Kolíňanské slávnosti a na záver vyhodnotenie expedície a odovzdanie diplomov. Večer sme si pozreli film a v nedeľu po omši, hrách a uprataní sme sa vybrali zo Severného pólu domov. 

Etapovka s Hermionou február 2017

Dnes nás všetkých čakalo priebežné vyhodnotenie bodovania. Získať posledné body sa dalo tak, že družiny mohli pobehať predmety z Rokfortu a vďaka časovratu stihli všetky hodiny. Na 10tich predmetoch ich čakalo 10 rôznych úloh. Snaha a dosiahnuté výsledky v splnených úlohách sa pripísali do bodovania. Gratulujeme všetkým, najmä tým čo sa snažili celý rok. Prvé tri miesta - 1. Keksík 2. Zmrzka 3. Lili ....bodovanie pokračuje aj naďalej, no body sa už zapisujú za družinu, nie za jednotlivca.  Prajeme družinám veľa odhodlania k získavaniu spoločných družinových bodov.

Deň sesterstva 22.2.2017

Aj tento rok nám Deň sesterstva padol na prázdniny.  A tak síce v menšom počte, ale aj tak v dobre nálade sme sa stretli. Najskôr sme si povedali čo to ten Deň sesterstva vlastne je a hneď sme sa pustili do mega plagátu, na ktorom sme okrem rôznych umeleckých výtvorom v našom prevedení, odkázali alebo aj objednali pre naše skautské sestry ktoré neprišli rôzne odkazy. Keď bol plagát hotový, zahrali sme si hru na lepšie spoznanie nášho zboru a aj menší kvíz v ktorom boli aj ľahké no ale aj ťažšie otázky. Nakoniec sme si v tento upršaný deň pustili ešte rozprávku a potom sme sa vybrala každá domov.

Vesmírne dobrodružstvo v Cabaji február 2017

Najprv nám obyvatelia Proximy B uniesli Doktora Šikulku, ktorý skúma mimozemský život. Záležalo len na šikovnosti našich skautíkov, či sa vážený vedec ešte niekedy vráti domov na Zem.

Digitálne planetárium z Tekovskej hvezdárne a prednášky astronómov z Nitry nás vtiahli do hlbín vesmíru. Vyrábali sme rakety, ktoré lietali vysoko nad strechu kultúrneho domu. Na tvorivých dielňach si deti vyrobili futuristické odevy, ktoré by iste obdivovali aj vychytení módni návrhári. Super akčná etapovka, zábavné pokusy, maškrty vo vesmírnej chrumkárni, divadielka a vesmírny film vyplnili víkend, ktorý ubehol príliš rýchlo. Sobotu zakončila vesmírna veselica. Drobničky a iné skautské klasiky samozrejme nesmeli chýbať. Asi 150 účastníkov prežilo vesmírne dobrodružstvá a vďaka nim sa Doktor Šikulka šťastne vrátil domov. Včielky a vĺčatá sú teraz hrdými majiteľmi odborky Kozmonaut.

Fodbalový turnaj v BA február 2017

Aj tento rok sa náš zbor zúčastnil futbalového turnaja v BA. Z nášho oddielu bolo veľké zastúpenie. Pričinili sa o to Sovičky a Medvedi. Spolu so štiavničanmi sa vyskladali 2 tímy. Ulačanky a Veľkoštiavničania. Oba hrali najviac ako vedeli a aj keď to dievčatám nestačilo na výhru, chalani s prehľadom vyhrali každý zápas a dostali sa tak na stupienok víťazov svojej kategórie. 

Sánkovačka január 2017

Tento rok sme si sneh mohli naozaj vychutnať a tak sme ani my skauti neleňošili a vybrali sa na zimnú výpravu na rybník. Tam už sa každý mohol vyblázniť ako len chcel. Či už mal so sebou korčule, sánky, boby, lopatu... Sneh bol sypký a tak sa stavať nedalo nič ale nám to nevadilo. Mrzlo kvalitne a tak sme sa vybláznili, najedli, vyšlapali do snehu slovo skauting a pobrali sa do tepla domov.

Sovičky na výprave so všehodžúsom

Jedna z možností ako získať body do bodovania bola aj zúčastniť sa výpravy na ktorej si družina uvarí všehodžús. Podarilo sa to iba jednej družine a to Sovičkám. Získali body do bodovania a okrem toho si užili družinovú výpravu, ktorej ešte aj počasie prialo, pretože bol síce december ale slnečný. Komu bolo zima ohrial sa pri ohníku. Sovičky takúto výpravu odporúčajú aj ostatým družinám.

Oddielové Vianoce s Harrym december 2016

Harry zostal cez Vianoce na Rokforte sám, tak sme mu prišli trochu spríjemniť Vianoce. Dostal kopu domácich úloh, tak najskôr sme sa pustili do nich, aby ich Harry sám nemusel robiť. Potom sme mu pomohli nájsť jeho stratenú sovu. Pomocou stôp a šifier sa to každej družine nakoniec podarilo. Nakoniec sme sa aj vzájomne ako družiny obdarovali a spokojní, že sme strávili chvílu so skautskými kamarátmi sme sa pobrali domov.

2.Etapovka ,,Starostlivosť o zázračné tvory,,

Mali sme sa vybrať do lesa aby sme sa v praxi vedeli postarať o zázračné tvory ale počasie sa nám nevydarilo tak sme zostali vnútri na Rokforte a zdokonalovali sme svoje vedomosti o stopách, zvukoch a obrazoch zvierat. Aby sme nezostali iba v teoretickej časti, každá družina spoločne spravila kŕmitko pre vtáky.

1.Etapovka v BŠ ,,nástup do Rokfortu,,

Etapovka začala v Banskej Štiavnici, kde nás piatok večer čakal Hagrid a pomocou rôznych úloh po meste sme sa dostali až ku kľúču od Gringottbanky. Na ďalší deň sme zobrali kľúč, išli do Gringottbanky a dostali sme mešec galeónov. Na nákup v Šikmej uličke nám to však nestačilo a tak sme plnili rôzne úlohy od gringottškriatkov. Vďaka zarobeným peniazom sme si mohli nakúpiť rôzne veci v Šikmej uličke ako napríklad prútik, zázračné zvieratko, čarodejnícku knihu, elixír, pergamen, ... Potom nás čakal vynikajúci obed po ktorom sme sa chvíľu zahrali, pobalili sa a vyrazili na nástupište 9 a 3/4. Odtiaľ sme sa vlakom presunuli až do Rokfortu kde nás čakali profesorka McGonagallová, ktorá nás srdečne privítala a popriala nám veľa šťastia v tomto roku.

Hranolkovica

Tento rok prišiel každému list z Rokfortu. A ako inak začať s tohtoročnou témou ako takto. Stretli sme sa v klubovni, kde nás čakalo príjemné a chutné občerstvenie a pozerali sme spolu s kamarátmi Harryho Pottera. Okrem toho nám bolo vysvetlené bodovanie. Body môžeme získať za rôzne úlohy a účasť na akciách.

Sovičky v Banskej Štiavnici

Nie len Jašteričky ale ani Sovičky sa nedali zahanbiť a ukázali nám, že družinový víkend v Banskej Štiavnici pre nich neni žiadny problém. Vachutnali si skvelý program od Kikič a Peti a vedeli si vychutnať prítomnosť svojej družiny naplno. O ďalší kúsok spoznali zase Banskú Štiavnicu lepšie.

Zahájenie skautského roku 2016/2017 

Skautský rok sme zahájili tento rok na Dekýši (pri Banskej Štiavnici). Aj napriek menšej účasti sme boli radi, že sme sa stretli, zahrali, zabavili, po chvíli nepekného počasia si užili aj dedinskú hru a v neposlednom rade sme oficiálne zahájili tento rok.

Tešíme sa všetci na spoločné chvíle a nové zážitky, ktoré spolu tento rok zažijeme.

TÁBOR 2016 STROJ ČASU

Jašteričky v Banskej Štiavnici

Jašteričky nebudú na nič čakať, aby si mohli vychutnať víkend ako družina. Aj keď účasť nebola 100%-ná, nevadilo to a vybrali sa spolu namáhavou cestou (v ten deň sa výnimočne veľa prestupovalo) do Banskej Štiavnice. Čakal na nich skvelý program od Bruni a Tiny, navštívili baňu a nechýbal ani filmový večer na veľkom plátne.

Záchrana skautingu v roku 2028 (11.6.2016)

Prišli sme do klubovne, kde sme sa hneď premiestnili, konečne úspešne, do roku 2028. Práve prebiehalo rokovanie o zrušení skautingu, na ktorom boli predstavitelia mimoškolských organizácií a 3 skauti. Títo predstavitelia dali skautom požiadavky, ktoré keď skauti splnia, skauting nezrušia. My sme im v tom pomohli. Požiadavky boli rôzne, niektoré jednoduché, niektore menej jednoduché, no nakoniec sa tí dôležití ľudia rozhodli, že skauting nezrušia. Musíme však ešte chodiť na družinovky, ísť na tábor a až na ňom, alebo po ňom, nám dajú stroj času a dovolia nám vrátiť sa do roku 2016.

Etapovka Apollo 1969 

V sobotu roku 1969 sme sa stretli pred klubovňou. Dostali sme informáciu, že v blízkosti rybníka havarovala vesmírna raketa Apollo, na ktorej sa nachádza posledná prísada do premiestňovacieho elixíru, tak sme sa vybrali po ňu. Stretli sme aj posádku, ktorá nás sprevádzala celou cestou. Cestou nás spomalovali tajní agenti, ktorí nám chcceli zabrániť v získaní poslednej prísady. Boli sme vytrvalí v rôznych úlohách a dostali sme sa až k Apollu a získali sme prísadu. Na najbližšie etapovke bude uveraný kompletný elixír, pomocou ktorého sa, dúfame, konečne dostaneme do roku 2028, kam sa snažíme stále dostať. 

Na bicykli za varením (16.4.2016)

V sobotu ráno sme sa stretli pred klubovňou na bicykloch. Každá družina už vedela, čo bude kuchtiť a mala so sebou pripravené všetky potrebné ingrediencie a pomôcky k vareniu. Vyrazili sme spoločne na Zagard. Cestu nám spríjemňovalo slniečko a pekné jarné počasie. Keď sme dorazili na miesto, začali sme zháňať drevo. Vyzeralo to biedne, no nakoniec sa nám podarilo nájsť dostatok dreva a tak sme si mohli založiť oheň. Rýchlo sme si pripravili všetko potrebné a začali sme kuchtiť. Každá družina vytiahla famózne esá z rukávov. Naozaj, nevedeli sme sa vynadívať. Od chyteného zajaca, cez špagety, kuracie mäso, skladané zemiaky až po sladučké lievanco-palacinky. Ako sa hovorí, kto si čo navarí, to si aj zje. No tu boli aj takí, čo sa podelili nie len s porotou, ale aj medzi sebou, čo bola úplná topka. Na záver sme poupratovali, vyhodnotili a pofrčali na bicykloch až domov. Bola to super výprava vďaka všetkých zúčastnením a ich úžasným kulinárskym schopnostiam.

Russelova výprava na Zobor (2.4.2016)

V tento krásny jarný deň, sme sa po dvoch cestách autobusov ocitli pri Liečebnom ústave na Zobore. Tam sme sa rozdelili do 3 tímov. Každá skupina dostala svoj dom s balónmi, ktorý sme museli vyniesť až hore. Lenže po ceste na nás čakali rôzne prekážky, úlohy, súťaže a bojovky, za ktoré sme buď mohli získať ďalšie balóny, alebo nám balóny praskli. Úplným víťazom sa stali chalani, a babské tímy mali rovnaký počet balónov. Bolo nám super, a vďaka hrám sa nám táto výprava ani nezdala náročná a ťažká. 

Etapovka Pomôž Félixovi 1899 (5.3.2016)

Na poslednej etapovke sme sa zase chceli premiestniť do roku 2028, aby sme zabránili zrušeniu skautingu. Ale dostali sme sa do roku 1899. Pomôže nám z neho ujo Félix Hoffmann a ešte k tomu nám dá špeciálnu prísadu do elixíru premiestňovania. Tak sme sa stretli pred klubovňou. Aby nám však dal prísadu, museli sme mu pomôcť vynájdením aspirinu. A to tak, že sme získali prísady do aspirínu od ranených, ktorých sme museli ošetriť pomocou rôznych vecí. Tie sme získali na stanovištiach po celej dedine za správne otázky a splnené úlohy týkajúce sa prvej pomoci. Keď nám dal Félix prísadu, premiestnili sme sa síce dopredu, no nie dostatočne, a skončili sme v roku 1969. 

Popkornovica (24.2.2016)

Stretli sme sa v klubovni, nachystali a zapojili techniku, čo bol zábavný program číslo 1. Keď už bolo všetko zapojené, ako malo byť, my sme boli usadení, začali sme fotkami z víkendovej akcie v BŠ, samozrejme nemohol chýbať podmaz od Tiny. Pokračovalo pár videí, hlavne z vlaku. Celé a zostrihané video tiež niekedy v budúcnosti určite bude. Keď už sme si pospomínali, povyťahovali sme jedlo a pustili Veľkú 6ku. Takže, čo viac povedať ako ,,valalala,,

Deň sesterstva (22.2.2016)

Aj keď nás nebolo veľa, bolo nám super. Na začiatku sme si povedali, čo to je vlastne za deň. Zahrali sme si niekoľko super hier vonku, keďže nám dnes vyšlo krásne počasie a potom sme v klubovni vytvárali puzzle na dnešnú tému. Medzitým nechýbalo občerstvenie, o ktoré sa postarala každá z nás. 

Olympijské hry Banská Štiavnica (február 2016)

Druhý ročník tejto zborovej akcie sa zúčastnil aj náš oddiel. Hneď na začiatku nás privítal Cézar, ktorý nás rozdelil do 8 tímov. Na druhý deň na nás čakali rôzne úlohy, disciplíny a výcviková aréna, ktoré nás zocelili a preverili naše schopnosti a taktiež aj vedomosti. Večer sme sa niektorí ešte predviedli na nočnej hre, po ktorej sme sa plní vyčerpania uložili do spacákov. V nedeľu po omši, uprataní klubovne a skvelom obede sme sa vybrali na vlak, v ktorom sme zažili oveľa viac zábavy ako cestou na akciu.

Počas víkendu sa niektorí hrali na telefónoch, tak nám ich zobrali. Nám to nevadilo, veď nám bolo lepšie s kamarátmi ako s telefónmi, a keď by rodičia niečo dôležité potrebovali, zavolali by radcom.

Výprava za hranice Zálužia (30.1.2016)

V sobotu doobeda sme sa stretli pred klubovňou. Čakali sme ďalšiu etapovku, ale Viky,Niko a Cibo nás prekvapili výpravou. Mali sme ísť do lesa a cestou sme si zahrali jednu zábavnú hru. Keď sme došli do nášho cieľa, boli sme všetci hladní ako vlci. Po krátkej desiatovej prestávke sme sa zahryzli do morseovky. Poctivo sme vylúštili aj šifry a tešili sa, že sme sa naučili niečo nové. Samozrejme prišiel čas aj na naše obľúbené behačky a Niko prišiel so skvelou hrou. Poriadne sme sa pri nej zapotili a vybláznili. Na vydýchanie sme si zahrali Hutututu. Všetci sme túto hru poznali a ostatní rýchlo pochopili pravidlá. Chceli sme sa hrať znova a znova, ale už bol najvyšší čas ísť domov. Rozlúčili sme sa a už teraz sa tešíme na ďalšiu neplánovanú výpravičku.

Zborové Vianoce (28.12.2015)

Aj tento rok sa náš oddiel zúčastnil Zborových Vianoc. Najskôr sme v tímoch vyriešili niekoľko úloh, po ktorých sme mohli prejsť do ďalšieho kola, a to plnenia úlohy, ktorá na nás čakala vonku v podobe nejakého symbolu Vianoc. Po splnení a hlavne predvedení druhej časti, ako bola báseň, scénka, tanec, pieseň,... každá družina obdarila inú družinou rôznymi kreatívnymi a nápaditými darčekmi. Bolo to príjemné strávenie sviatkov aj v kruhu našej skautskej rodiny.

Fotky nájdete vo fotogalérii.